Postani del starega še živečega slovanskega obreda in prikliči pomlad v črnomaljskem mestnem jedru

Bela krajina je v Sloveniji znana po Zelenem Juriju, pastirju, odetega v brezove veje, ki vsako leto 24. aprila (na god sv. Jurija) prinese pomlad. Mitski lik Zelenega Jurija, ki izhaja iz slovanskih politeističnih verovanj predkrščanske dobe in kaže cikličnost življenja in leta, je v Beli krajini zahvaljujoč staremu obredju še vedno prisoten in še kako živ.
Črnomaljsko obredje
V Črnomlju se je v mestnem jedru nastal obred Zelenega Jurija, ki je vseboval več akterjev kot vaška šega. Pri črnomaljskem jurjevanju se je na jurjevo mladina zbrala na Gričku. Izbranega mladeniča, neporočenega fanta so odeli v brezovo zelenje in je predstavljal Zelenega Jurija. Dekleta so v tem času okrasila mlado brezo s pisanimi trakovi in rožami. Nato se je skupina napotila v mestno jedro. Na čelu so stopali fantje, ki so piskali na frule in trobili na tule. S tem so simbolično odganjali zle sile, ki so hotele preprečiti prihod pomladi. Juraši Zelenega Jurija odenejo v zelen koš ter ga vodijo do starega mestnega jedra, ga naslonijo na Stoničev grad, kjer dekleta Jurija simbolno ubijejo s smukanjem listja in pisanih trakcev iz mlaja. Zadnje dejanje pa se odvije na mostu pod cerkvijo sv. Duha, kjer zelen brezov koš vržejo v reko Dobličico, simbolno nazaj v podzemlje, da bi se drugo leto spet vrnil in prinesel pomlad.
Obredje Zelenega Jurija 2025
Domača folklorna skupina Zeleni Jurij Črnomelj bo v soboto, 26. aprila 2025, s pričetkom ob 10. uri na parkirišču pred Črnomaljskim gradom, predstavila obredje Zelenega Jurija in črnomaljsko obredje. Potekale bodo tudi delavnice za otroke in odrasle, na katerih bodo udeleženci izdelovali piščali in roge, prav tako pa si bodo obiskovalci lahko ogledali plese otroških folklornih skupin OŠ Loka Črnomelj in OŠ Mirana Jarca Črnomelj ter folklorne skupine oskrbovancev VDC Črnomelj.
Vabljeni!